بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت
جمعه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
خانه / دهان و دندان / آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

مینای دندان سخت ترین ماده در بدن انسان است که روی دندانها را پوشانده و از آنها در مقابل آسیب ها و پوسیدگی دندان محافظت می کند. معمولا به مرور زمان به واسطه عادات غذایی و بهداشتی نامناسب این لایه محافظ دندان از بین می رود. دلایل از بین رفتن مینای دندان بیشتر اسیدی شدن محیط دهان و همچنین فشارهایی است که به آن وارد می شود (مانند دندان قروچه). در اینجا به عوارض و علائم فرسایش مینا و روشهای درمان آن می پردازیم.
اکنون که متوجه اهمیت مینای دندان شده اید، باید علائمی را بشناسید که نشان می دهند مینای دندانتان سالم است یا خیر. همچنین در اینجا با عوارض فرسایش دندان آشنا می شوید. علائم از بین رفتن مینای دندان به صورت زیر است:

علائم حل شدن مینای دندان 

– حساسیت دندان
– زرد شدن و تغییر رنگ دندان
– ترک خوردن یا لب پر شدن
– ایجاد لکه های براق یا شفاف در دندان

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟
آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

شکل- در تصویر بالا شکل و ظاهر دندانها نشان دهنده از بین رفتن لایه میناست.

عوارض سایش و از بین رفتن مینای دندان 

حساسیت دندان
شایعترین عارضه آسیب دیدگی مینای دندان حساس شدن دندانهاست. به خاطر کاهش لایه محافظ، دندانها نسبت به گرما و سرما (مثلا هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن یا قرار گرفتن خط لثه در معرض هوا) حساس می شوند.

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟
آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

زرد شدن دندانها 

با فرسایش مینا ، دندانها به رنگ زرد دیده می شوند. در واقع در این حالت لایه مینا به قدری نازک شده است که لایه عاج (دنتین) که در زیر آن قرار دارد و زرد رنگ است، دیده می شود.

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟
آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

نامساوی بودن لبه های دندان 

هنگامی که مینا حل می شود، لبه های دندان زبر و ناصاف می شوند. این وضعیت معمولا منجر به لب پریدگی و ترک خوردگی دندانها می شود.

ایجاد لکه های براق روی دندانها 

لکه های صاف و براق در دندانها نشان دهنده فرسایش و از دست رفتن مواد معدنی هستند.

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟
آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

شکل- ایجاد پوسیدگی دندان (بخش سیاه رنگ در تصویر) به خاطر از بین رفتن لایه محافظ دندان (مینا)

افزایش احتمال پوسیدگی دندانها
هنگامی که لایه محافظ پوشاننده دندان را از دست می دهید، طبیعی است که دندانهایتان در معرض پوسیدگی قرار می گیرند.

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟
آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

ترک خوردگی و شکستگی دندانها 

با ضعیف شدن لایه مینا ساختار دندانها تجزیه می شود. در نتیجه ترک و شکستگی در آنها بیشتر اتفاق می افتد.

شفاف شدن دندانها
هر چه لایه مینا نازکتر شود، دندان شفاف تر به نظر می رسد. همچنین ممکن است به خاطر از بین رفتن درخشش طبیعی مینا، دندان کدر دیده شود.

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟
آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

متاسفانه هیچ راهی برای بازگرداندن این لایه محافظ وجود ندارد. لایه مینا سلولهای زنده ندارد بنابراین نمی تواند خود را ترمیم و بازسازی کند. در نتیجه هر گونه آسیبی که به آن وارد شود دائمی خواهد بود. نگران نباشید، اگر چه شما نمی توانید مینای فرسایش یافته را بازگردانید یا جایگزین کنید اما چند روش برای درمان و محافظت از ناحیه آسیب دیده وجود دارد.
چگونه مینای دندان ترمیم می شود؟
دو روش اصلی برای ترمیم مینای دندان فرسایش یافته توسط دندانپزشک جود دارد:

– باندینگ دندان:

در موارد فرسایش خفیف مینا از روش باندینگ برای پوشاندن آن ناحیه استفاده می شود. در این روش زیبایی رزین همرنگ دندان بر روی سطح آسیب دیده مالیده می شود.

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟
آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

شکل- در تصویر بالا مراحل باندینگ رزین برای ترمیم دندان نشان داده شده است (به ترتیب از بالا سمت چپ)

هنگامی که مواد سخت شدند به دندان می چسبند. سپس دندانپزشک سطح آن را پولیش کرده و شکل می دهد تا با فرم دندان مطابقت کامل داشته باشد (شکل بالا). تمامی این فرایند کمتر از یک ساعت طول می کشد. باندینگ معمولا ظرف یک جلسه انجام می شود.

آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟
آیا مینای دندان امکان ترمیم دارد؟

شکل- در تصویر بالا مراحل روکش کردن دندان لب پر شده یا تغییر رنگ یافته نشان داده شده است.

– روکش دندان:

روکش کلاهکی است که روی دندان قرار می گیرد. در موارد شدیدتر از بین رفتن مینا، از روکش استفاده می شود. برای این کار دندان ممکن است مقداری تراشیده شود و روی آن روکش متصل شود تا از ناحیه آسیب دیده محافظت شود (شکل بالا). روکش کمک می کند عملکرد دندان بهتر شده و بتوانید بدون درد یا حساسیت غذا بخورید. همچنین روکش از دندان در مقابل پوسیدگی محافظت می کند.

اگر فرسایش دندان درمان نشود، چه اتفاقی می افتد؟
فرسایش دندان ممکن است مشکل شدیدی به نظر نرسد. اگر پر کردگی دندانتان بیفتد یا پوسیدگی دندانتان درد شدیدی ایجاد کند فورا به دندانپزشک مراجعه می کنید اما معمولا در مورد از بین رفتن مینا افراد احساس نیاز به درمان نمی کنند.
فرسایش دندان در صورتی که اقدامی برای پیشگیری از آن صورت نگیرد شدیدتر می شود. اگر ندانید از چه غذاهایی باید اجتناب کنید یا متوجه نباشید سفت و محکم مسواک را به دندانها می کشید به این کار ادامه می دهید و لایه مینا را کاملا می سایید. دندانپزشک معمولا با مراجعه شما، ابتدا عوامل فرسایش دندان را به شما توضیح می دهد و سپس درمان فلوراید را به شما توصیه می کند. فلوراید به تقویت دندان و حفظ سلامت مینا کمک می کند.

نکات مهم در مراقبت از مینای دندان 

– غذاها و نوشیدنیهای شیرین را محدود کنید:

نوشابه و آب میوه های شیرین برای دندانها مانند سم هستند. سعی کنید تا جایی که می توانید این مواد را با آب آشامیدنی جایگزین کنید.
– نوشیدنی را در دهان نگه ندارید: هنگامی که نوشیدنیها به خصوص مایعات اسیدی مانند نوشابه یا آب پرتقال را در دهانتان نگه می دارید، دندانها را به مدت طولانی تری با اسید مواجه می کنید. از نگه داشتن مایعات در دهان و در نتیجه تماس طولانی دندانها پیش از بلع با آنها اجتناب کنید. مثلا می توانید از نی کمک بگیرید تا پیش از بلع مایعات کمتر با دندانهایتان تماس داشته باشند.

– برای درمان رفلاکس معده یا اختلالات خوردن مانند بولیمی به پزشک مراجعه کنید:

اسید معده بسیار قدرتمند است و به سرعت دندانها را حل می کند. اگر اختلال گوارشی مانند رفلاکس اسید معده داشته باشید یا مبتلا به اختلال بولیمی (چرخه های مکرر پرخوری – استفراغ عمدی) باشید دائما اسید معده از مری بالا آمده و وارد دهان می شود و در تماس با دندانها قرار می گیرد (این وضعیت به مری نیز آسیب جدی می رساند). با درمان این بیماریها می توانید به حفظ سلامت دهان و کل بدن کمک کنید.

– دفعات مصرف میان وعده ها را کم کنید:

مصرف میان وعده (از جمله خوراکیها و اسنکها) به دفعات زیاد در طول روز باعث می شود دائما اسید در دهان تولید شود. اگر عادت دارید هر وقت حوصله تان سر می رود خوراکی بردارید و بخورید، باید دفعات خوردن را به یک یا دو بار بین وعده های غذایی محدود کنید تا میزان تولید اسید در دهان کاهش یابد.
– پس از هر بار خوردن دهان را بشویید: پس از هر بار خوردن با ملایمت دهانتان را با آب یا دهان شویه شستشو دهید و یا پس از خوردن غذا، مسواک بزنید.

– آدامس بدون شکر بجوید:

آدامسهای بدون شکر به خنثی کردن محیط اسیدی دهان پس از غذا کمک می کنند. مشخص شده است که آدامس حاوی زایلیتول (شیرین کننده مصنوعی بدون قند) رشد باکتریهای عامل پوسیدگی دندان را در دهان متوقف می کند.

– مصرف لبنیات را افزایش دهید:

محصولات لبنی حاوی مقدار زیادی کلسیم هستند. کلسیم دندانها را تقویت و بازسازی می کند. همچنین لبنیات خاصیت چسبندگی داشته و لایه ای روی دندانها تشکیل می دهند که مدت طولانی باقی می مانند و به محافظت از مینای دندان در مقابل اسید کمک می کنند.

– چای بنوشید:

حتما درباره فواید چای سبز و چای سیاه زیاد شنیده اید و میدانید چای ها حاوی مقدار زیادی آنتی اکسیدان هستند. اما آیا میدانستید چای به پیشگیری از فرسایش دندان نیز کمک می کند؟ این نوشیدنی کاملا طبیعی در مقایسه با بیشتر نوشیدنیهای دیگر pH بالاتری دارد در نتیجه اسید تولید شده در دهان را خنثی می کند.

– از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کنید:

فلوراید یک عامل تقویت کننده دندان است. فلوراید به تقویت و استحکام مینا کمک کرده و از دندان در مقابل اسید یا عوامل فرسایش دهنده دیگر محافظت می کند. هنگام خرید خمیر دندان و دهان شویه به برچسب فلوراید آن توجه کنید که حتما روی محصول درج شده باشد.

– چکاپ دندانپزشکی منظم داشته باشید:

بهترین دفاع در مقابل فرسایش دندان حمله است و در اینجا حمله به معنی رعایت بهداشت دهان و دندان است. طبق فواصل منظم (یک یا دو بار در سال) به دندانپزشک مراجعه کنید تا از وضعیت دهان خود باخبر شوید و در صورت لزوم جرمگیری برایتان انجام شود. همچنین دندانپزشک در صورت بروز مشکل در دهان، آن را زود شناسایی کرده و از پیشروی آن جلوگیری می کند.

درباره ی

مطلب پیشنهادی

چگونه مینای دندان را در مقابل اسیب ها مقاوم کنیم؟

چگونه مینای دندان را در مقابل اسیب ها مقاوم کنیم؟

در این مقاله مفید سعی در این بود که چطور مینای دندان را قویتر کنیم …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *