بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت
شنبه, ۱۴ تیر ۱۳۹۹
خانه / خانواده / ضعف عضلانی در سالمندان

ضعف عضلانی در سالمندان

ضعف عضلانی در سالمندان – پرستار برای سالمند

در این مقاله به بررسی ضعف عضلانی در سالمندان – پرستار برای سالمند می پردازیم.

به از دست دادن قدرت عضلانی ضعف گفته می‌شود به این معنی که فرد یا سالمند تمام تلاشش را می‌کند اما نمی‌تواند به‌طور عادی عضله‌اش را تکان دهد. اما گاهی اوقات اشتباه گرفته می شود مثلاً بسیاری از افراد و یا سالمندان زمانی که خسته هستند یا حرکت آن‌ها به علت درد و سفتی مفاصل محدودیت دارد، می‌گویند که احساس ضعف دارند. ضعف عضلانی می‌تواند نشانه‌ای از اختلال در عملکرد اعصاب باشد.

 

مراقبت سریع پزشکی اهمیت دارد چون ضعف همراه با یک علامت هشداردهنده می‌تواند به‌سرعت بدتر و موجب ازکارافتادگی دائمی به خصوص در سالمندان شود. افرادی که علائم سکته مغزی دارند باید فوراً به پزشک مراجعه کنند زیرا درمان سریع امکان از دست دادن عملکرد و حواس را کاهش می‌دهد.

پرستاری از سالمند دراری ضعف عضلانی

نگهداری از سالمند دارای ضعف عضلانی – مراقب از سالمند

 

چگونگی پیشرفت ضعف عضلانی

برای سالمندی که به‌صورت ارادی ماهیچه‌اش را تکان می‌دهدکه انقباض ارادی ماهیچه نامیده می‌شود، مغز باید سیگنالی بفرستد که مسیر حرکتش به این شکل است :

مغز

از طریق سلول‌های عصبی در ریشه‌ی مغز و نخاع

از طریق اعصاب از نخاع به عضلات یا اعصاب محیطی

در ارتباط بین عصب و عضله یا محل اتصال عصب

ضعف عضلات زمانی در فرد مخصوصا سالمندان  ایجاد می‌شود که یک بخش از این مسیر، مغز، نخاع، اعصاب، عضلات، یا ارتباط بین آن‌ها، آسیب‌دیده است. ضعف (به‌طور ناگهانی یا تدریجی) ممکن است بر همه‌ی عضلات بدن و یا تنها بر بخشی از بدن درسالمندان تأثیر گذارد.

علائم ضعف عضلانی

علائم ضعف عضلات بستگی به این دارد که کدام عضلات تحت تأثیر قرارگرفته است. برای مثال، وقتی ضعف بر عضلات قفسه سینه تأثیر می‌گذارد، افراد یا سالمندان ممکن است مشکل تنفس داشته باشند. هنگامی‌که ضعف بر عضلات کنترل‌کننده‌ی چشم تأثیر می‌گذارد، سالمندان ممکن است دوبینی پیدا کنند.

ضعف عضلانی کامل باعث فلج در سالمند می‌شود. سالمندان ممکن است بسته به آنچه موجب ضعف می‌شود، علائم دیگری داشته باشند. ضعف اغلب همراه با اختلال در حس، مانند بی‌حسی دست‌وپا، احساس سوزن سوزن شدن، و خواب‌رفتگی همراه است.

 

عوامل نگران کننده در افراد وسالمندانی که به ضعف عضلانی مبتلا هستند:

 • ضعفی که ظرف مدت چند روز شدت پیدا کند.
 • مشکل در تنفس
 • زمان دراز کشیدن در بالا بردن سر مشکل دارند
 • مشکل در جویدن، صحبت کردن، یا بلع
 • از دست دادن توانایی راه رفتن

علل ضعف عضلات بسته به اینکه آیا ضعف عمومی است یا تنها بر عضلات خاصی تأثیر می‌گذارد، متفاوت است.

 

شایع ترین علتهای ضعف عمومی

کاهش آمادگی جسمانی عمومی که ممکن است ناشی از بیماری یا کاهش ذخایر فیزیکی (سستی)، مانند کاهش توده عضلانی، تراکم استخوان، و توانایی عملکرد قلب و ریه‌ها ، به‌خصوص در افراد سالمند باشد.

از دست دادن بافت عضله (هدر رفتن، و یا آتروفی) به دلیل عدم فعالیت یا استراحت در رختخواب(مثلاً در  آی سی یو برای مدت طولانی.

آسیب به اعصاب به علت یک بیماری یا آسیب شدید ، مانند سوختگی‌های شدید و گسترده

اختلالات خاص عضلانی، مانند کسانی که به دلیل مصرف بیش ‌از حد الکل سطح پتاسیم بدنشان کم است، یا استفاده از کورتیکواستروئیدها.

استفاده از مواد مخدر برای فلج عضلات به‌عنوان ‌مثال، برای بی‌حرکت نگه‌داشتن افراد در حین عمل جراحی یا در حالی‌که دستگاه تنفس مصنوعی دارند.

شایع ترین  علتهای ضعف عضلات خاص (مثل ضعف دست وپا) :

 

 • سکته مغزی که شایع‌ترین علت اثر ضعف بر یک‌طرف بدن سالمند است
 • اعصاب تحت ‌فشار، همان‌طور که در سندرم تونل کارپال رخ می‌دهد.
 • پارگی دیسک یا فتق در ستون فقرات
 • فشار (فشردگی) بر روی نخاع که ممکن است نتیجه‌ی سرطانی سرایت کرده به نخاع باشد.
 • ام‌اس
 • در افراد مبتلابه تشنج، یک‌طرف از بدن پس ‌از اینکه تشنج متوقف می‌شود (به نام فلج تاد) ممکن است دچار ضعف اندام‌ها شود.
 • کاهش قند خون هم باعث ضعف می‌شود که پس از درمان هیپوگلیسمی یا همان کاهش قند خون، ضعف نیز برطرف می‌شود.
 • بسیاری از سالمندانی که فکر می‌کنند دچار ضعف عضلات شده‌اند، در واقع فقط خسته هستند. علل شایع خستگی عبارت‌اند از یک بیماری شدید، سرطان، عفونت مزمن (مانند HIV، هپاتیت، یا مونونوکلئوز)، نارسایی قلبی، کم‌خونی، سندرم خستگی مزمن، فیبرومیالژیا، و اختلالات خلقی مانند افسردگی.

درمان بیماری

با شناسایی علت بیماری ضعف عضلانی امکان درمان وجود دارد. اگر ضعف به‌طور ناگهانی شروع و باعث اختلال در تنفس شود، باید تنفس مصنوعی داده شود. فیزیوتراپی و کاردرمانی سالمندان به بهبود ضعف دائمی آنها کمک می‌کند و از دست دادن عملکرد را جبران می‌نماید. فیزیوتراپی  به سالمندان کمک می‌کند تا قدرت عضلانی‌شان را حفظ کنند و حتی گاهی قدرت را بازیابند.

 

ضروریات برای سالمندان

با افزایش سن مقدار بافت‌های عضلانی و قدرت عضلانی در سالمندان کمتر میشود . این تغییرات تا حدودی به این دلیل به وجود می آید  که  فعالیت و تحرک سالمندان کمتر می‌شود و همچنین تولید هورمون‌های تحریک‌کننده توسعه عضلانی کاهش می‌یابد.

بنابراین سالمندانی که به علت بیماری دربستر هستند و فعالیت بدنی ندارند بیشتر در معرض بیماری ضعف عضلانی اند به خصوص در اندام های دست وپا. در مقایسه با افراد جوان‌تر، در سالمندان شروع بیماری باعث آغاز تحلیل بافت و قدرت عضلانی می‌شود و در طول دوره‌ی بیماری از دست دادن بافت عضلانی با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد.

مواد مخدر علت شایع دیگر بیماری ضعف عضلانی در سالمندان است زیرا سالمندان داروهای بیشتری مصرف می‌کنند و در نتیجه بیشتر مستعد ابتلا به عوارض داروها هستند. هنگام ارزیابی سالمندانی که ضعف عضلانی دارند، پزشکان بر عواملی که ضعف عضلانی ایجاد نمی‌کنند هم تمرکز می‌کنند مثلاً شرایطی که تعادل، هماهنگی عضلات، دید یا تحرک را مختل یا حرکت را دردناک می‌کنند (مانند آرتریت).

سالمندان ممکن است به ‌اشتباه اثرات ناشی از شرایط ذکر شده را ضعف اعصاب توصیف کنند. صرف‌نظر از آنچه باعث ضعف می‌شود، فیزیوتراپی معمولاً به بهبود عملکرد سالمندان کمک می‌کند

 

کلام آخر :

 

 • بسیاری ازسالمندان زمانی که در واقعاحساس خستگی دارند و یا حرکت آن‌ها به علت درد  دچار محدودیت شده است به ‌اشتباه احساس می کنند که احساس ضعف دارند.
 • ضعف عضلانی واقعی در سالمندان تنها زمانی اتفاق می افتد که بخشی از مسیر لازم برای حرکت ارادی ماهیچه (از مغز به ماهیچه‌ها) دچار اختلال عملکرد شود.
 • اگر ضعف شدید در طول چند روز یا چند ساعت شدیدتر می‌شود یا اگرسالمند هر یک از علائم هشداردهنده در ارتباط با ضعف عضلات داشته باشد به نیاز هست به متخصص مراجعه شود.
 • پزشک می تواند تعیین کند که واقعاً مشکل سالمندان ضعف عضلانی است یا خیر و بر اساس علائم و نتایج حاصل از معاینات فیزیکی، علت ضعف را تشخیص دهند.
 • فیزیوتراپی معمولاً در حفظ قدرت عضلانی بدون توجه به دلیل ضعف مخصوصا در سالمندان، مفید است.

درباره ی

مطلب پیشنهادی

مشکلات روحی سالمندان

مشکلات روحی سالمندان

سندرم آشیانه خالی و مشکلات روحی سالمندان مدیرکل برنامه ریزی و ارزشیابی سازمان نظام روانشناسی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *