بیست اسکریپت قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس اسکریپت
جمعه, ۱۷ مرداد ۱۳۹۹
خانه / خانواده / مشکلات روحی سالمندان

مشکلات روحی سالمندان

سندرم آشیانه خالی و مشکلات روحی سالمندان

مدیرکل برنامه ریزی و ارزشیابی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران گفت : افسردگی و اضطراب، اختلال مهم دوران سالمندی به شمار می آید که یکی از آنها سندرم آشیانه خالی است.
به نقل از ایرنا، علیرضا احمدیان افزود: سندرم آشیانه خالی در واقع نوعی پژمردگی روانی به شمار می آید که سالمندان را به شدت آزار می دهد.
وی گفت: مشکل خالی شدن خانه از فرزندان برای سالمند به ویژه در کشورهایی همچون ایران که خانواده ،دارای جایگاه و ارزش مهمی است بیشتر از سایر کشورها از جمله کشورهای غربی احساس می شود.
وی ، این سندرم را برای سلامت سالمند به دلیل تنهایی ناشی از رفتن فرزندان از خانواده، خیلی خطرناک دانست و گفت: پس از رفتن فرزندان است که پدیده غربت و تنهایی شدید، سالمند را محاصره می کند؛ چرا که ارتباط با شبکه های اجتماعی قبلی سالمند ضعیف می شود و این موضوع ضربات جدی روانی به او وارد می کند.
مشکلات روحی سالمندان
مشکلات روحی سالمندان
مدیرکل برنامه ریزی و ارزشیابی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در اینجاست که جای مداخلات روانی مناسب و اثربخش برای پیشگیری از بروز مشکلات روحی روانی به سالمند در کشور بسیار خالی است؛ به عبارت دیگر سیستم های درمانی کشور، خدمات جامع و در خور شان سالمندان را ارائه نمی دهند.
احمدیان، اظهار امیدواری کرد که کلینیک های تخصصی برای این قشر از جامعه ایجاد شود تا متناسب با وضعیت جسمانی و روانی سالمندان خدمات هم ارایه شود.
وی تاکید کرد: برنامه ریزان حوزه سلامت باید برنامه های تخصصی برای راه اندازی رشته های فوق تخصصی در حوزه سالمندی را ایجاد کنند؛ ضمن اینکه قوانینی در حوزه رفاه سالمندان پیش بینی شود تا رنج و درد بدنی و روحی سالمندان کاهش یابد.
احمدیان ادامه داد: با شهرداری تهران در طراحی فضاهای شهری نیز برنامه ریزی هایی داشته ایم که امیدواریم با اقدامات موثر بتوان زمینه رفاه بیشتر و حضور سالمندان در فضاهای شهری مهیاتر شود تا سالمندان دچار انزوا و گوشه نشینی نشوند.
سازمان نظام روانشناسی کمیته های تخصصی سالمندی را پیگیری می کند
مدیرکل برنامه ریزی و ارزشیابی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران گفت: این سازمان به دنبال تدبیری است که در آینده ای نزدیک کمیته های تخصصی روان شناسی سالمندی را در ساختارهای سازمانی خود ایجاد کند.
احمدیان افزود: این سازمان دراین راستا از انجمن های علمی مانند انجمن روانشناسی سالمندی که به تازگی تاسیس شده است و سایر نهادهای مطالعاتی و مشاوره ای روانشناسی و مشاوره سالمندی حمایت های بیشتری به عمل می آورد.
مشکلات روحی سالمندان
مشکلات روحی سالمندان
وی اظهار کرد: هنوز ابزار غربالگری برای شناسایی آسیب های روانی سالمندان نداریم؛ این در حالی است که در جهان، طبقات روانشناختی سنی مختلفی به رسمیت شناخته می شوند که سالمندی نیز در یکی از این طبقات قرار دارد.
وی ادامه داد: این طبقات، هرکدام ،روانشناسی تخصصی خود را دارند که روانشناسی سالمندی از محوری ترین این ادوار به شمار می آید.
وی با اشاره به اینکه برخی از بیماری های روانی – عصبی مانند آلزایمر، دمانس، پارکینسون، بیشتر، مختص سالمندان است این نکته را مورد تاکید قرار داد که باید رشته های تخصصی روانشناسی سالمندی را با توسعه بیشتری در فضای علمی کشور شاهد باشیم.
براساس آمارهای موجود درزمان حاضر۱۲ درصد از کل جمعیت کشور را سالخوردگان تشکیل می دهند که این رقم تا سال ۱۴۰۴ به ۲۰ درصد می رسد.
بر اساس تقویم، سن ۶۰ سالگی تحت عنوان سن ورود به سالمندی محسوب می شود. این موضوع در کشورهای مختلف، متفاوت است ممکن است در کشور آمریکا سن ورود به سالمندی ۶۵ سال باشد اما در کشور ما ۶۰ سال، سن ورود به سالمندی به شمار می آید.
برخی سن سالمندی را به معنای پیری و ازکار افتادگی تلقی می کنند و به همین علت سازمان جهانی بهداشت، سالمندی را به سه گروه تقسیم کرده است؛ بدین ترتیب که این سازمان، افراد بین ۶۰ تا ۷۵ سال را سالمند جوان ، ۷۵ تا ۹۰ سال را سالمند پیر و از ۹۰ سالگی به بالا را کهنسال یا سالخورده ( old old ) در نظر گرفته است.

درباره ی

مطلب پیشنهادی

راههای جلوگیری از ریزش موی سر

راههای جلوگیری از ریزش موی سر

راههای جلوگیری از ریزش موی سر در مردان و زنان موها یکی از نقاط بدن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *